اختصاصی: جایزه "تیم هترینگتون" جشنواره شفیلد برای"حرفه: مستندساز "


فیلم مستند حرفه: مستندساز توانست در اولین حضور بین المللی اش در جشنواره شفیلد جایزه "تیم هترینگتون" را از آن خود کند.
این جایزه برای پاسداشت زندگی و میراث فتوژورنالیست و مستندساز انگلیسی، تیم هترینگتون است؛ کسی که فیلمسازی را برای نشان دادن موقعیت انسان‌هایی انتخاب کرد که اغلب توسط موج رسانه‌ها و جریان‌های غالب دنیا نادیده گرفته می‌شوند. او در سال ۲۰۱۱ در جریان اعتراضات مردمی در لیبی کشته شد. این جایزه توسط مادر تیم هترینگتون و اولی هاربوتل (نماینده موسسه پخش فیلم مستند داگ ووف) به شیرین برق نورد به نمایندگی از طرف کارگردان‌های فیلم مستند حرفه: مستندساز اهدا شد.
برق نورد هنگام دریافت این جایزه گفت: "تیم هترینگتون فردی بود که از مرزها عبور کرد؛ کاری که ما تلاش کردیم به نوعی در فیلممان انجام دهیم. اگرچه این تلاش قابل مقایسه با کاری که او کرد نبود: او زندگیش را ایثار کرد."
حرفه: مستندساز مستندی ۸۰ دقیقه‌ای است که توسط ۷ مستندساز زن ساخته شده است. شیرین برق نورد، فیروزه خسروانی، فرحناز شریفی، مینا کشاورز، سپیده ابطحی، سحر سلحشور و ناهید رضایی در این مستند با رویکردی خودبیانگر از چالش‌ها و مشکلاتشان در مواجهه با زندگی حرفه‌ای و شخصیشان حرف می‌زنند. سازندگان این فیلم ضمن ابراز خوشحالی از دریافت این جایزه، با اظهار تاسف از اجرای محکومیت پنج ساله مهناز محمدی (مستندساز) امیدوارند که هرگز هیچ مستندسازی به خاطر ثبت وقایع پیرامونش، مورد تهدید قرار نگیرد و در بند نباشد.
جشنواره بین المللی شفیلد طی روزهای ۱۷ تا ۲۲ خردادماه در در شفیلد واقع در جنوب یورک شایر در انگلستان برگزار گردید.

حرفه: مستند ساز
نویسنده و کارگردان: شیرین برق نورد، فیروزه خسروانی، فرحناز شریفی، مینا کشاورز، سپیده ابطحی، سحر سلحشور و ناهید رضایی، مدیر تصویربرداری: محمدرضا جهان پناه، تدوین: شیرین برق نورد، فرحناز شریفی، سپیده ابطحی، آرین مهدی‌زاده و ناهید رضایی، صداگذار: مانی هاشمیان، عکاس: فرحناز شریفی.

 رای ُبن مستند ضمن تبریک به کارگردانان و همکارانشان در تولید این مستند، همواره بهترین‌ها را برایشان آرزو می‌کند.

 

منبع: رای بن مستند | تاريخ: 1393/03/25
 | فهرست مطالب ابتدای صفحه | 
به گروه فيس بوک ما بپيونديد